O Zavodu

S gotovo 50 zaposlenih, Zavod je među najvećima na Fakultetu strojarstva i brodogradnje. Shodno tome, na Zavodu se obavlja opsežna znanstvenoistraživačka djelatnost i obrazovanje u poljima strojarstva, elektrotehnike i računarstva, kojima su obuhvaćena područja: automatika, robotika, mehatronika i biomehatronika, neuroprotetika, elektronika, elektrostrojarstvo, hidraulika i pneumatika, obradba informacija, programiranje i umjetna inteligencija, projektiranje proizvodnih sustava i sustava montaže, pakiranja i demontaže te brza izradba prototipova.
Zavod se sastoji od tri katedre i osam laboratorija: Katedra za strojarsku automatiku, Katedra za projektiranje izradbenih i montažnih sustava, Katedra za autonomne sustave i računalnu inteligenciju, Laboratorij za inteligentne proizvodne sustave, Laboratorij za automatiku i robotiku, Laboratorij za elektrotehniku, Laboratorij za projektiranje izradbenih i montažnih sustava, Laboratorij za mehatroniku transportnih sustava (zajednički laboratorij sa Zavodom za motore i transportna sredstva), Laboratorij za autonomne sustave, Laboratorij za medicinsku robotiku i Laboratorij za računalnu inteligenciju.

DSC_8077_o

Zavod je nastao 1997. udruživanjem prvih dvaju katedri. Katedra za strojarsku automatiku ustrojena je 1966. kao Radna jedinica za strojarsku automatiku, a katedra je postala 1978. godine. Katedra za projektiranje izradbenih i montažnih sustava potječe iz 1997. godine, a prethodila joj je Katedra za projektiranje proizvodnih procesa iz 1974. godine. Katedra za autonomne sustave i računalnu inteligenciju nastala je 2020. godine. U žarištu su interesa Zavoda razvitak naprednih i inovativnih koncepata i primjena energetski učinkovitih uređaja i postrojenja te visokoautomatiziranih – inteligentnih i autonomnih sustava u proizvodnji materijalnih dobara, ali i u drugim gospodarstvenim i negospodarstvenim djelatnostima. U rješavanju projektnih zadaća pristupa se po načelu istodobnoga inženjerstva, pod čim se podrazumijeva integrirana primjena naprednih pristupa, metoda i CAD/CAE/ CAM alata, i to od oblikovanja i analize proizvoda, preko oblikovanja procesa do specifikacije sustava – tehničkoga rješenja, uključujući i njegovo upravljanje i programiranje, a moguće i sve do detaljnoga razmještanja strojeva i opreme u proizvodnim dvoranama.

Zavod je oduvijek bio među predvodnicima na području robotike u Republici Hrvatskoj, kako u edukaciji tako i u istraživačkom smislu. Specifična struktura zavodskih zaposlenika s inženjerima strojarstva, elektrotehnike i fizike čini ga fleksibilnim i sposobnim za učinkovito djelovanje na mnogim proizvodnim područjima, ali i na područjima koja nisu klasične strojarske discipline, a postaju atraktivna za automatizaciju.

Naš cilj je obrazovati mehatroničare i robotičare budućnosti.

       Nastavom na svim razinama studija na Fakultetu i izvan njega, kvalitetnim objavljivanjem znanstvenih radova, knjiga i udžbenika, suradnjom unutar matičnoga fakulteta i Sveučilišta te s brojnim stranim sveučilištima Zavod obrazuje mlade ljude u područjima svojega interesa. Uspostavljenom suradnjom s domaćom i stranom industrijom održava se nužna poveznica znanstvenoga istraživanja i nastavnoga djelovanja s gospodarstvom i njegovim izazovima.

       Zavod sudjeluje u nastavnom procesu Fakulteta s velikim brojem kolegija, pri čemu je godinama bio nositelj dvaju smjerova preddiplomskoga i diplomskoga studija: Mehatronika i robotika te Računalno inženjerstvo, a zanimanje za upis na te smjerove doista je izniman. Nasljednik tih smjerova upravo je osnovani studij mehatronike i robotike. Na poslijediplomskom studiju Zavod je nositelj doktorskoga smjera Mehatronika i robotika te specijalističkoga smjera Montaža i pakiranje. Tijekom pohađanja nastave, osim teorijskih spoznaja i konvencionalne nastave, studenti stječu i neposredna praktična iskustva u suvremeno opremljenim laboratorijima, u kojima rade sa zavodskim osobljem. Posebna se pozornost poklanja uključenju studenata u znanstvenoistraživački rad. U okviru znanstveno-nastavnih aktivnosti na Zavodu, osobit naglasak daje se izradbi vlastitih eksperimentalnih postava koji služe za demonstraciju načina rada naprednih strategija upravljanja u svrhu edukacije studenata i za znanstvenoistraživački rad u području suvremenih mehatroničkih i robotskih sustava. U procesu izradbe eksperimentalnih sustava ostvarena je velika uključenost studenata u svim fazama razvoja prototipa, a studenti sudjeluju i na brojnim smotrama inovativnih studentskih projekata, pri čemu ostvaruju zapažene rezultate. Na Zavodu se odvija veći broj znanstvenoistraživačkih projekata koje financiraju državne institucije, Europska unija i industrija. Značajem za širu društvenu korist ističu se zavodski projekti CRTA i RONNA. Projekt CRTA usmjeren je na osnivanje i opremanje Regionalnoga centra izvrsnosti istraživanja, razvoj i obrazovanje u području robotike i umjetne inteligencije. Pored iznimna značaja za znanstvenoistraživački rad, CRTA će biti otvorena za javnost kao mjesto širenja tehničke i robotičke kulture, ponajviše za učenike srednjih i osnovnih škola, ali i za sve ostale zainteresirane. Taj projekt sufinanciran je s 37 mil. HRK iz Europskoga fonda za regionalni razvoj. Otvaranje se očekuje sredinom 2021. godine. Projekt RONNA – Robotska neuronavigacija – iskorak je FSB-a u područje primjene robotike i umjetne inteligencije u medicinu. Projekt je dobio više međunarodnih priznanja i nagrada. Do sada su razvijene četiri generacije RONNA-e, a posljednja, četvrta inačica sustava koristi se u kliničkoj bolnici Dubrava na tjednoj osnovi, doprinoseći smanjenju postoperativne traume i bržem oporavku pacijenata podvrgnutih neurokirurškim zahvatima. Projekt je započet 2007. suradnjom zavodskih i istraživača s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i iz KB-a Dubrava.

Znanje je moć

U sklopu Zavoda također djeluje grupa s područja upravljanja naprednim sustavima cestovnih vozila. Grupa je osnovana 2001. godine, te je od tada ostvarila široku bilateralnu suradnju s istraživačko-razvojnim centrima automobilskih tvrtki kao što su Ford Motor Company i Jaguar Cars. Za potrebe eksperimentalnoga rada razvijen je niz namjenskih eksperimentalnih postava, od onih vezanih uz Ottov motor, preko postava automatskih transmisija, naprednih spojki te aktivnih diferencijala, do električnih vozila. Grupa je ostvarila i nekoliko prestižnih projekata poduprtih europskim fondovima (FP7, H2020, INTERREG) i fondovima Hrvatske zaklade za znanost, te je generirana znanja s nekoliko razvojnih projekata prenijela u specifična rješenja za potrebe domaće industrije. U okviru znanstvenih projekata razvijaju se neke od teorijskih osnova za razumijevanje ponašanja kompleksnih mreža dinamičkih sustava kako bi se postigli inovativni pristupi upravljanju takvim mrežama. Primjeri mreža dinamičkih sustava uključuju napredne elektroenergetske mreže, grupe kooperativnih robota, automatizirane prijenosne sustave te „pametne“ konstrukcije s aktivnim prigušenjem vibracija. Zavodski djelatnici nositelji su nekoliko patenata.

       Suradnja s gospodarstvom ostvarena je u okviru stručnih i istraživačkih projekata u područjima projektiranja proizvoda, procesa, uređaja i sustava, primjene i programiranja CA alata, programiranja automata, robotike, vizijskih i haptičkih sustava te izobrazbe inženjera.

Naš tim

Recentni popis članova Zavoda moguće je saznati sa stranica FSB-a kliknuvši na sljedeću Internet vezu:

Članovi Zavoda

Zavod za robotiku i automatizaciju proizvodnih sustava

Kontakt

Linkovi

Mehatronika i robotika

© MiR. Sva prava pridržana.